Witamy, Go艣膰. Zaloguj si臋 lub zarejestruj.
Czy dotar艂 do Ciebie email aktywacyjny?

Strony: [1]   Do do艂u
Drukuj
Autor W膮tek: Cieknie p艂yn z dysz spryskiwaczy  (Przeczytany 12712 razy)
seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« : Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 15:26 »

Mam taki problem - w trakcie jazdy cieknie mi p艂yn z przednich dysz spryskiwaczy. Jest do dosy膰 upierdliwe, bo samoch贸d jest ca艂y uklakrany - plamy wida膰 szczeg贸lnie na podszybiu. Wszystko zacz臋艂o si臋 po wizycie w lakierni (btw w aso), gdzie lakierowali mi przedni zderzak. ...i teraz zastanawiam si臋 jaka mo偶e by膰 przyczyna? W zwi膮zku z tym mam kilka pyta艅:

- czy pompka jest wyposa偶ona w elektrozaw贸r, kt贸ry otwiera si臋 w momencie podania napi臋cia?
- czy przedni i tylny spryskiwacz maj膮 takie same pompki? gdzie one s膮 umieszczone (gdzie艣 pod zbiorniczkiem)? i czy przy demonta偶u zderzaka mogli mi to uszkodzi膰? (lew膮 lamp臋 talenty uszkodzili i pr贸bowali klei膰, wi臋c spodziewam si臋 wszystkiego, by艂o te偶 demontowane podszybie, bo robili lekk膮 polerk臋 s膮siaduj膮cych ze zderzakiem element贸w - pod podszybiem wszystko jest szczelne, bo sprawdza艂em).
 - kt贸r臋dy biegnie w臋偶yk od zbiorniczka/pompki do podszybia?

Wcze艣niej p艂yn wydostawa艂 si臋 na szyb臋 tylko po u偶yciu i przy du偶ej pr臋dko艣ci - po prostu p臋d powietrza odsysa艂 resztki z przewodu. Teraz cieknie nawet przy 40-50 km/h i niezale偶nie od tego, czy spryskiwacze by艂y u偶ywane, czy nie.
Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
gaga195
Maniak
***
Wiadomo艣ci: 744



« Odpowiedz #1 : Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 15:28 »

Sory 偶e oftopuje, ale jed藕 do aso i powiedz im to co tutaj napisa艂e艣, postrasz pobajeruj to na pewno Ci za free zrobi膮 Mrugni臋cie
Zapisane

seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« Odpowiedz #2 : Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 16:26 »

do aso mam 120km... jak by艂em na wymianie uszkodzonej lampy, to im to zg艂asza艂em - st膮d dok艂adne sprawdzenie szczelno艣ci pod podszybiem. zanim pojad臋, to dok艂adnie chc臋 wiedzie膰 co jest grane, 偶eby nie by艂o niedom贸wie艅... mo偶e to te偶 by膰 zbieg okoliczno艣ci... tylko jaki艣 dziwny  Smutny
Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
kaliope
SUPER MODERATOR
*
Wiadomo艣ci: 1396


Peugeot 107, 1.0 trendy & Zafira 1.9 cdti


« Odpowiedz #3 : Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 17:54 »

1. pompka...to pompka....czyli jest t艂oczek i pompuje po podaniu napi臋cia ...tak偶e nie jest to tylko kwestia otwarcia zaworu bo wtedy nie by艂o by ci艣nienia.

2. Pompki s膮 dwie osobno na ty艂 i na prz贸d, czyli zupe艂nie osobne w臋偶yki. Ten na ty艂 leci za praw膮 lamp膮 ko艂o b艂otnika w d贸艂, w kierunku progu i dalej prawym progiem leci do ty艂u

3. A w臋偶yk na przedni膮 szybe idzie te偶 za lamp膮 ale w g贸r臋, w kierunku podszybia. Ale 偶e podszybie musi by膰 demontowalne, tak i w臋偶yk da si臋 odpi膮膰, w艂a艣nie przy samym podszybiu. Zaznaczy艂em zielon膮 strza艂ka miejsce po艂膮czenia w臋偶yka biegn膮cego od pompki z tym kawa艂kiem w臋偶yka ju偶 w podszybiu. Na tej fotce wida膰 na ko艅cu w臋偶yka plastikowy 艂膮cznik w kszta艂cie litry 'L' . Mo偶e podej艣膰 do auta i wysun膮膰 go kawa艂ek z podszybia i zobaczysz ten 艂膮cznik



Zapisane

seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« Odpowiedz #4 : Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 18:27 »

1. pompka...to pompka....czyli jest t艂oczek i pompuje po podaniu napi臋cia ...tak偶e nie jest to tylko kwestia otwarcia zaworu bo wtedy nie by艂o by ci艣nienia.

Mia艂em na my艣li co艣 innego... zastanawia艂o mnie, czy to wyst臋puje w wariancie "pompka+elektrozaw贸r wbudowany w sam膮 pompk臋", czy jest tylko "czysta pompka"? Zrobi艂em test i je偶eli w tym "zestawie" powinien by膰 elektrozaw贸r, to u mnie on jest ca艂y czas otwarty... wzi膮艂em zatka艂em palcami dysze spryskiwacza (t膮 przy kierowcy) i w t膮 bli偶ej pasa偶era dmuchn膮艂em... efekt by艂 taki, 偶e w zbiorniku bulgota艂o. Czyli odp艂yw p艂ynu ze zbiornika jest ca艂kowicie swobodny i to dlatego w trakcie jazdy p臋d powietrza wyci膮ga mi p艂yn z przewod贸w/zbiornika...

...i tu moja pro艣ba: m贸g艂by kto艣 zrobi膰 taki test jak ja u siebie i mi napisa膰, czy u was te偶 bulgocze? wtedy b臋d臋 wiedzia艂, czy jest swobodny przep艂yw p艂ynu albo czy w czasie, kiedy pompka jest nieaktywna nast臋puje zablokowanie przep艂ywu?
Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
kaliope
SUPER MODERATOR
*
Wiadomo艣ci: 1396


Peugeot 107, 1.0 trendy & Zafira 1.9 cdti


« Odpowiedz #5 : Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 19:18 »

tak, 艣ci膮gn膮艂em w臋偶yk z 艂膮cznika przy podszybiu ...dmuchn膮艂em i bulgota艂o...czyli nie ma 偶adnego elektrozaworu, jest swobodny przep艂yw p艂ynu...ale do g贸ry przecie偶 sam nie poleci, czyli mo偶e pompka Ci 艣wiruje i pompuje sobie troszeczke
Zapisane

seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« Odpowiedz #6 : Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 20:35 »

@kaliope - dzi臋kuj臋 za test. pompka sama raczej nie mo偶e podpompowywa膰. po prostu za "kulkami" dysz spryskiwaczy tworzy si臋 w czasie jazdy podci艣nienie i to ono zasysa p艂yn... pewnie nie du偶e, ale tak w艂a艣nie dzia艂a.

powoli chyba zaczynam "czu膰 zapach" winowajcy... jak mi sk艂adali na serwisie podszybie, to potraktowali uk艂ad spr臋偶onym powietrzem i zastanawia mnie, czy nie wyko艅czyli w ten spos贸b zawor贸w zwrotnych... to takie badziewie, kt贸re ma zapobiega膰 cofaniu si臋 p艂ynu z przewod贸w i dysz spryskiwaczy do zbiornika - jak wyczyta艂em to wynalazek w kt贸rym jest w 艣rodku cienka gumowa membrana i mo偶e dmuchanie zako艅czy艂o jej 偶ywot. w zale偶no艣ci od konstrukcji te zaworki mog膮 te偶 blokowa膰 odsysanie p艂ynu.  mog膮 one by膰 umieszczone dos艂ownie wsz臋dzie - przy pompce, na przewodach a nawet w samych dyszach spryskiwaczy. koszt takiego zaworka jest 艣mieszny, bo jakie艣 10 z艂 (nawet w niekt贸rych aso). w toyotach by艂y te偶 montowane takie zawory, kt贸re przypomina艂y swoim kszta艂tem cienkie rurki (takie  co艣 mo偶e by膰 u nas w podszybiach).

...no i w艂a艣nie teraz mam zagwozdk臋... gdzie to u nas siedzi? jakby kto艣 m贸g艂 zerkn膮膰 do jakiego艣 programu serwisowego...  艁ohoho 艁ohoho 艁ohoho

mo偶e by膰 te偶 taka sytuacja, 偶e m贸j uk艂ad sam do siebie dojdzie... mo偶e jak by艂 rozmontowany, to co艣 si臋 zapowietrzy艂o/przyklei艂o/przysn臋艂o i taki mam teraz problem... na razie uzupe艂ni艂em ju偶 zbiornik p艂ynem zimowym... mo偶e glikol spenetruje i zrobi swoje...
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 20:43 wys艂ane przez seraphine » Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
kaliope
SUPER MODERATOR
*
Wiadomo艣ci: 1396


Peugeot 107, 1.0 trendy & Zafira 1.9 cdti


« Odpowiedz #7 : Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 21:05 »

1. a sk膮d wiesz, 偶e u nas tez jest jaki艣 zaworek zwrotny?

2. sk膮d wiesz, 偶e przydmuchiwali Ci uk艂ad spr臋偶onym powietrzem? po co niby?

3. tak czy inaczej nie widz臋 tu jakie艣 logiki....nawet jak jest taki zaworek, to p艂yn sie ma nie cofa膰 do ty艂u......a nie la膰 do przodu jak u Ciebie

4. NIe rozumiem te偶 teorii o jakim艣 podci艣nieniu, jak to jest otwarty uk艂ad
Zapisane

seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« Odpowiedz #8 : Niedziela, 21 Pa藕dziernik 2012, 21:25 »

1. z tego co si臋 doszuka艂em, to s膮 wsz臋dzie - tak jak piszesz - 偶eby p艂yn nie cofa艂 si臋 do zbiornika.
2. widzia艂em - maj膮 do tego nawet specjaln膮 ko艅c贸wk臋 do kompresora
3. je偶eli to jest tak skonstruowane jak my艣l臋, to  b臋dzie si臋 otwiera膰 pod wp艂ywem zwi臋kszonego ci艣nienia. przerwa w t艂oczeniu p艂ynu b臋dzie powodowa膰, 偶e membrana opadnie i zablokuje przep艂yw w kt贸r膮kolwiek ze stron.
4. pisz膮c "podci艣nienie" mia艂em na my艣li otoczenie pojazdu w trakcie jazdy, a nie to, co dzieje si臋 w uk艂adzie spryskiwaczy...
og贸lnie podci艣nienie tworzy si臋 zawsze za rozp臋dzonym obiektem (je偶eli suma ci艣nie艅 dooko艂a pojazdu jest sta艂a, a op贸r powietrza to przecie偶 wzrost ci艣nienia z przodu pojazdu, to gdzie艣 musi by膰 te "ni偶sze ci艣nienie" kt贸re zr贸wnowa偶y uk艂ad?) - dlatego np. nasze tylne szyby s膮 wiecznie u艣winione. w przypadku wystaj膮cych ga艂ek spryskiwaczy jest pewnie ono 艣miesznie niskie, ale wida膰 wystarczaj膮ce do wyci膮gania p艂ynu z niezamkni臋tych przewod贸w... a mo偶e to nawet nie podci艣nienie tylko dzia艂anie p臋du powietrza... tak, czy inaczej w trakcie jazdy nast臋puje wyci膮ganie p艂ynu z uk艂adu - im szybciej, tym mocniej.
Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
cookie
Maniak
***
Wiadomo艣ci: 976

Sprzedam w贸zek Mutsy Urban Rider.


« Odpowiedz #9 : 艢roda, 24 Pa藕dziernik 2012, 07:14 »

1. z tego co si臋 doszuka艂em, to s膮 wsz臋dzie - tak jak piszesz - 偶eby p艂yn nie cofa艂 si臋 do zbiornika.
2. widzia艂em - maj膮 do tego nawet specjaln膮 ko艅c贸wk臋 do kompresora
3. je偶eli to jest tak skonstruowane jak my艣l臋, to  b臋dzie si臋 otwiera膰 pod wp艂ywem zwi臋kszonego ci艣nienia. przerwa w t艂oczeniu p艂ynu b臋dzie powodowa膰, 偶e membrana opadnie i zablokuje przep艂yw w kt贸r膮kolwiek ze stron.
4. pisz膮c "podci艣nienie" mia艂em na my艣li otoczenie pojazdu w trakcie jazdy, a nie to, co dzieje si臋 w uk艂adzie spryskiwaczy...
og贸lnie podci艣nienie tworzy si臋 zawsze za rozp臋dzonym obiektem (je偶eli suma ci艣nie艅 dooko艂a pojazdu jest sta艂a, a op贸r powietrza to przecie偶 wzrost ci艣nienia z przodu pojazdu, to gdzie艣 musi by膰 te "ni偶sze ci艣nienie" kt贸re zr贸wnowa偶y uk艂ad?) - dlatego np. nasze tylne szyby s膮 wiecznie u艣winione. w przypadku wystaj膮cych ga艂ek spryskiwaczy jest pewnie ono 艣miesznie niskie, ale wida膰 wystarczaj膮ce do wyci膮gania p艂ynu z niezamkni臋tych przewod贸w... a mo偶e to nawet nie podci艣nienie tylko dzia艂anie p臋du powietrza... tak, czy inaczej w trakcie jazdy nast臋puje wyci膮ganie p艂ynu z uk艂adu - im szybciej, tym mocniej.
Zaworka raczej nie naprawisz wi臋c sie nie przejmuj tylko kup dodatkowy- podobno w aso fiata sa po 3 z艂. JA kupowa艂em na allegro po ok. 4 z艂. MOntujesz to gdziekolwiek na w臋zyku. Wada posiadania takiego zaworka jest sta艂y pobyt p艂ynu w w臋偶yku, co zim膮 mo偶e powodujowa膰 przymarzanie dysz, bo cz臋sc alkoholu z dysz odparowuje i zostaje samam woda, kt贸ra przymarza.
Zapisane
seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« Odpowiedz #10 : Sobota, 03 Listopad 2012, 19:52 »

jak na razie wymiana p艂ynu znacznie ograniczy艂a podciekanie.... a co do zaworka i wymiany to wiem... ale my艣la艂em usun膮膰 uszkodzony... i ciekawi mnie, gdzie on mo偶e by膰 i czy w og贸le jest w trojaczku?  Na pewno NIE!

EDIT: [02.01.2013]

Min臋艂o ju偶 troch臋 czasu i powiem tak - w sumie to obecnie nie zauwa偶am ju偶 偶adnych wyciek贸w. Po zmianie p艂ynu (wypsikaniu resztek tego czego艣, co wlali mi w ASO) jak r臋k膮 odj膮艂. Wynika z tego, 偶e jednak jakie艣 "zaworki" u nas s膮 i s膮 wra偶liwe na jako艣膰 p艂ynu. Lanie badziewia skutkowa膰 b臋dzie wiecznym zaklakraniem samochodu. Obecnie mam w zbiorniku p艂yn Autolanda.
« Ostatnia zmiana: 艢roda, 02 Stycze艅 2013, 18:56 wys艂ane przez seraphine » Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
Strony: [1]   Do g贸ry
Drukuj
Skocz do: