Witamy, Go艣膰. Zaloguj si臋 lub zarejestruj.
Czy dotar艂 do Ciebie email aktywacyjny?

Strony: [1]   Do do艂u
Drukuj
Autor W膮tek: Instalacja podgrzewanych lusterek.  (Przeczytany 10064 razy)
Piotralu
Klubowicz
*
Wiadomo艣ci: 11


citroen c1 & toyota avensis


« : 艢roda, 23 Listopad 2016, 02:26 »

Ponieważ nie znalazłem podobnego tematu a podgrzewane lusterka bardzo się przydają, postanowiłem zamontować je w swoim samochodzie. Ponieważ samochód służy żonie do dojeżdżania do pracy zmieniłem je również na asferyczne. Można oczywiście kupić same maty grzewcze i przykleić je do oryginalnych. Ja kupiłem swoje na znanym portalu aukcyjnym oraz dodatkowo z plastikową ramką, służącą do zamocowania wkładu lusterka, żeby nie męczyć się z przekładaniem oryginalnej. Za lusterka maty i ramki zapłaciłem 70 złotych + przesyłka. Maty grzewcze mają moc 12 wat ale spokojnie dają radę. Dla oszczędnych rada, wynikająca z doświadczeń z poprzednim samochodem, fabryczną ramkę najłatwiej zdjąć po zagotowaniu jej z wkładem lusterka w garnku, warto zaopatrzyć się w skórzane rękawiczki żeby się nie poparzyć. Można kupić same maty grzewcze, należy tylko pamiętać, że nie mogą one wystawać poza obrys lusterka i nie można ich docinać.
I tak, zakupione wkłady wyglądają następująco:



Pasek taśmy dwustronnej, samoprzylepnej służy do przyklejenia plastikowej ramki, jest trochę inna niż fabryczna ponieważ fabryczna nachodzi na lusterko. Ja dodatkowo dokleiłem swoja taśmę, dla pewności:



Dalej nalepiłem plastikową ramkę, mocowanie do obudowy lusterka:



Dalej przechodzimy do demontażu obudowy, żeby dostać się do wkrętów trzeba zsunąć zaślepkę (na zdjęciu poniżej jest już zdjęta), nie należy jej ciągnąc tylko wysunąć zgodnie ze strzałka na zdjęciu. Dalej odkręcamy 2 wkręty i podważając odczepiamy plastik, który trzyma się na zaczepach.


Dalej odkręcamy 3 śruby trzymające całą obudowę lusterka.



Dalej delikatnie możemy już zdemontować całe lusterko. Wkład fabrycznego lusterka siedzi na zatrzaskach, trzeba je podważyć, żeby wyjąć wkład. Mi nie zależało na uratowaniu lusterek i oba mi pękły ale myślę, że jak się zrobi to delikatnie to da radę je wyjąc bez uszkodzeń, najlepiej zaczynać od szerszej strony.
Teraz trochę zabawy, odkręcamy 3 wkręty (torx) od mechanizmu regulacji lusterka i musimy odczepić 4 zaczepy (zaznaczone na żółto)  trzymające osłonę lusterka, jeden zaczep jest ukryty głęboko pod regulacja lusterka. Zaczepy są bardzo sztywne i trochę trzeba się pomęczyć.



Przy okazji można nasmarować mechanizm regulacji lusterka, chodzi ciasno i po zaaplikowaniu WD40  w końcu zaczął normalnie pracować. 
Dalej kolejna zabawa z przewlekaniem przewodu, po odczepieniu zatrzasków i odczepieniu obudowy z samym lusterkiem nie powinniśmy mieć problemu. Żeby przeprowadzić przewód przez drzwi trzeba zdemontować boczek drzwi, czyli 3 wkręty a reszta na zaczepach. Nie będę opisywał jak bo jest na forum. Do przeprowadzenia przewodu najlepiej użyć drutu, taśmą izolacyjną przykleić przewód i jazda. Z drzwi do kabiny przeprowadzamy przewód przez gumową osłonę, najlepiej wcześniej psiknąć do niej coś śliskiego to wtedy stawia mniejszy opór. Drut do przeprowadzenia przewodu przez tą gumę najlepiej przepchać od strony drzwi, przynajmniej mi w od tej strony poszło lepiej.
Z drugim lusterkiem postępujemy analogicznie, przewody w kabinie ciągniemy aż do wiązki, która znajduje się przy lewym progu, tam idzie przewód do ogrzewania tylnej szyby w który musimy się wpiąć, podgrzewanie lusterek będzie uruchamiane razem z podgrzewaniem tylnej szyby tak jak jest to standardowo w innych samochodach.
Plusy z obu lusterek podłączamy do czarnego przewodu, w wiązce są dwa, jeden od pompy paliwa, drugi od podgrzewania tylnej szyby i to ten nas interesuje. Ja znalazłem go chyba najprostszym sposobem, wbiłem czubek igły i sprawdziłem napięcie po naciśnięciu przycisku ogrzewania tylnej szyby.
Nie polecam przecinać tego przewodu, należy zdjąć centymetr izolacji i dolutować przewody lusterek. Minusy lusterek przykręcamy do jakiejś śruby masowej, pod kierownicą jest ich kilka.
Teraz połączenie kabli z matami grzewczymi, styki na matach są bardzo małe a ja nie miałem tak małych konektorów, więc albo można je przylutować bezpośrednio albo założyć na przewód normalny konektor i obciąć jego połowę. Ja wybrałem drugi sposób i dodatkowo przylutowałem go po założeniu na styki maty grzewczej (za ładnie to to nie wygląda ale spełnia zadanie):




Po przylutowaniu i zaizolowaniu przewodów składamy lusterko. Sam wkład lusterka wciskamy na zatrzaski.
Po wciśnięciu lusterko wygląda tak:



Składamy wszystko w odwrotnej kolejności.
Test lusterek:




I mamy podgrzewane lusterka  艁ohoho
Mam nadzieje, że nic nie pominąłem.



« Ostatnia zmiana: 艢roda, 23 Listopad 2016, 02:28 wys艂ane przez Piotralu » Zapisane
ArcherPAF
Administrator
*
Wiadomo艣ci: 5856


by艂 sobie kiedy艣 107RC...


WWW
« Odpowiedz #1 : 艢roda, 23 Listopad 2016, 15:26 »

Super! Dzi臋ki za fajny pomys艂 U艣miech
Zapisane

Pzdr from 艁DZ,
Basiu

P 508'SW 2.0 BlueHDi 160KM EAT8 RP 2019 (s艂u偶bow贸z)
VW Bettle Cabrio Design 1.2THP+ RP 2014(呕onowozide艂)

By艂y:
P 107 RC 1.0+, P 207 SW Premium 1.6 HDi 92 KM Euro 5, P 308 R SW ACTIVE 1.6 e-HDI 112KM STT, P V-Clic 50ccm
S 9-3 II Convertible Vector "2.0T+" MY04 , S 9-3 II SportCombi Linear "1.9TiDS" MY06
BOBAS349FK
c1aygo107.net V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 2856



« Odpowiedz #2 : 艢roda, 23 Listopad 2016, 15:53 »

fajne fajne ..... jak ktos parkuje na ulicy to przydatny patent .... !!  OK OK
Zapisane

citroen c1 1.0
xsara picasso 1.6
mondeo GHIA mk2 2.0
GILERA RUNNER 125cm
kristofch
V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 5232


C1 3D WHITE...troche gorsche ma艂e porsche...


« Odpowiedz #3 : 艢roda, 23 Listopad 2016, 20:36 »

...bardzo fajny manual...od kilku lat si臋 zbieram to zrobi膰 i jako艣 czasu nie mam niestety... co艣 czuje ze szybciej drugie auto kupie U艣miech
Zapisane

CITROEN C1 3D WHITE Noir Caldera 1.0 VVT-I  2010                                                                 
Suzuki SV650N
unibike viper gts
unicykl 20"
BOBAS349FK
c1aygo107.net V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 2856



« Odpowiedz #4 : 艢roda, 23 Listopad 2016, 23:51 »

nie strasz zabraniamy ci auto sprzedawa膰  艁ohoho !!!
Zapisane

citroen c1 1.0
xsara picasso 1.6
mondeo GHIA mk2 2.0
GILERA RUNNER 125cm
Piotralu
Klubowicz
*
Wiadomo艣ci: 11


citroen c1 & toyota avensis


« Odpowiedz #5 : Czwartek, 24 Listopad 2016, 01:05 »

Ja w艂a艣nie go kupi艂em i jak na razie mam jeszcze ch臋ci co艣 przy nim pod艂uba膰, chocia偶 coraz bardziej mi ju偶 przechodz膮...
Najbardziej wyko艅czy艂o mnie wyg艂uszanie i uszczelnianie tej puchy, 3 dni z 偶yciorysu i 700 z艂 l偶ej U艣miech
Zapisane
kristofch
V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 5232


C1 3D WHITE...troche gorsche ma艂e porsche...


« Odpowiedz #6 : Czwartek, 24 Listopad 2016, 16:13 »

nie strasz zabraniamy ci auto sprzedawa膰  艁ohoho !!!
drugie a nie zamiast tego co mam  lol
Zapisane

CITROEN C1 3D WHITE Noir Caldera 1.0 VVT-I  2010                                                                 
Suzuki SV650N
unibike viper gts
unicykl 20"
BOBAS349FK
c1aygo107.net V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 2856



« Odpowiedz #7 : Czwartek, 24 Listopad 2016, 22:22 »

ufff jestem spokojniejszy  J臋zyk
Zapisane

citroen c1 1.0
xsara picasso 1.6
mondeo GHIA mk2 2.0
GILERA RUNNER 125cm
Strony: [1]   Do g贸ry
Drukuj
Skocz do: