krimar, to jeszcze raz, 艂opatologicznie, po czym pozna膰, 偶e dany niby syntetyk to nie syntetyk?
Najpro艣ciej odnale藕膰 w internecie Kart臋 Produktu (lub po angielsku MSDS)
We藕my na przyk艂ad olej Orlen Platinum Clasic Synthetic 5w40 - w nazwie, 偶e niby syntetyczny, lepko艣膰 te偶 tak jak w olejach uznawanych za syntetyczne na stronie Orlenu 艂atwo znale藕膰 kart臋 produktu:
http://www.orlenoil.pl/_layouts/OrlenOilDownload/Download.ashx?downloadUrl=/PL/NaszaOferta/KartyCharakterystyki/KartyCharakterystyki/1118.pdf?Otwieramy kart臋 i co widzimy:
Sekcja 3 Sk艂ad/Informacja o sk艂adnikach
"Mieszanina olej贸w bazowych, destylaty ropy naftowej ci臋偶kie hydrokrakowane" i ju偶 wiemy, 偶e to tak naprawd臋 minera艂
nast臋pnie warto spojrze膰 na:
Sekcja 13 Post臋powanie z odpadami, a tam kod odpadu 13.02.05 mineralne oleje silnikowe
i wszystko jasne - Orlen i tak w miar臋 uczciwie opisa艂 sk艂ad w sekcji 3 inni producenci, a zw艂aszcza importerzy podaj膮 tylko "mieszanina olej贸w bazowych" w przypadku mineralnych hydrokrak贸w, a je艣li zdarzy im si臋 pe艂en syntetyk to pisz膮 wtedy "mieszanina olej贸w bazowych syntetycznych"
a teraz inny olej Orlen Platinum Max Power 0w40 - karta produktu:
http://www.orlenoil.pl/_layouts/OrlenOilDownload/Download.ashx?downloadUrl=/PL/NaszaOferta/KartyCharakterystyki/KartyCharakterystyki/1993.pdf?Sekcja 3: "Mieszanina syntetycznej bazy olejowej"
Sekcja 13: kod odpadu 13.02.06 - syntetyczne oleje silnikowe
Si臋gn膮艂em po przyk艂ad Orlenu, nie dlatego, 偶e jestem jakim艣 fanem tej marki (stacje Orlenu omijam raczej szerokim 艂ukiem) lecz dlatego, 偶e ich karty 艂atwo i szybko si臋 艣ci膮gaj膮 bo s膮 prawdopodobnie na serwerze o du偶ej przepustowo艣ci w Polsce, ale musz臋 przyzna膰, 偶e ten Max Power wygl膮da przynajmniej na papierze ca艂kiem interesuj膮co.
we藕my Elf Excelium 5w50
http://elf.com.pl/bhp/EXCELLIUM%2010W50.pdfSekcja 3 "Produkt zawiera olej mineralny"
Sekcja 13 kod odpadu 13.02.05
Elf Excellium Full Tech 0w30
http://elf.com.pl/bhp/EXCELLIUM%20FULL%20TECH%200W-30.pdfSekcja 3 "Produkt na bazie olej贸w syntetycznych"
Sekcja 13 i tutaj zonk kod odpadu 13.02.05 - czyli zgodnie z klasyfikacj膮 europejsk膮 olej mineralny, informacja ta jest sprzeczna z sekcj膮 3 - czyli albo w sekcji 3 co艣 pomin臋li, albo w sekcji 13 si臋 pomylili - tak czy siak nie wzbudza to zaufania.
Wniosek jest taki, nale偶y unika膰 produkt贸w, do kt贸rych nie mo偶na znale藕膰 kart bezpiecze艅stwa produkt贸w
ja bratu do fiata brawa 1.4 12v wla艂em total 5w40 energi ...... smigal wczesniej na VS full syntetyk ale tam 4l to koszt prawie 200zl i teraz nie wiem czy lepiej zalewac zwyklym totalem 5w40 czy tym energi ..... a sprawa jest powazna bo te silniki 1.4 to totalna katastrofa bo jak sie stosuje zly olej to magistrala olejowa sie zapycha i walki padaja
tu masz opis 5w40
http://produkty.totalpolska.pl/karty/QUARTZ%209000%205W40.pdfa tu Energy 5w40
http://produkty.totalpolska.pl/karty/QUARTZ%209000%20ENERGY%205W40.pdfr贸偶nice s膮 praktycznie bez wp艂ywu przy normalnej eksploatacji pojazdu, ja zawsze szuka艂em do swojego Berlingo 5w40 poniewa偶 ma on dopuszczenie PSA, a przy energy 5w40 Total tak膮 homologacj膮 konstruktora si臋 nie chwali. Ponadto kiedy艣 podawano, 偶e ma wy偶sze TBN niz energy (czyli lepiej "czy艣ci" silnik), ale teraz informacja o TBN znik艂a z danych technicznych producenta (dla energy jest podawana)
W przypadku API energy ma jakby nieco wy偶sz膮 klas臋 bo SN/CF, (zwyk艂y SM/CF) ponadto ma lepszy wska藕nik lepko艣ci i ni偶sz膮 temperatur臋 p艂yni臋cia. Mo偶na spokojnie stosowa膰 Energy, zw艂aszcza, 偶e zwyk艂ego i tak si臋 ju偶 nie kupi. Oba s膮 na bazie olej贸w mineralnych.
krimar zdaje si臋, ze niemal ka偶dy hydrocrack ma w sk艂adzie minera艂
zgadza si臋, jest tak jak piszesz, a nawet bardziej, bo w 100% ka偶dy, a nie niemal ka偶dy. Hydrokrakowaniu poddaje si臋 ci臋偶kie frakcje ropy naftowej (czyli produkt ca艂kowicie mineralny) w trakcie tego procesu rozrywane s膮 d艂ugie 艂a艅cuchy w臋glowe i tak powsta艂y produkt jest olejem bazowym.
W przeciwie艅stwie do olej贸w bazowych w pe艂ni syntetycznych powsta艂ych z PAO i estr贸w (czyli kategorii IV i V wg API) nie zawieraj膮cych pochodnych ropy naftowej, hydrokraki (czyli oleje bazowe kat III wg API) s膮 znacznie ta艅sze w produkcji co spowodowa艂o, 偶e producenci ch臋tnie si臋 na nie przesiedli t艂umacz膮, 偶e hydrokrakowanie nie jest procesem naturalnie wyst臋puj膮cym w przyrodzie, a przeprowadzanym sztucznie (czyli syntetycznie) w fabryce czy laboratorium - dlatego olej tak powsta艂y mo偶na nazwa膰 syntetycznym.
Castrol mia艂 nawet o to proces s膮dowy, lobby olejowe okaza艂o si臋 na tyle silne, 偶e wymog艂o na API uznanie olej贸w bazowych klasy III za produkty syntetyczne (zgodnie z t艂umaczeniem producent贸w)
Jedynie w Niemczech i Japonii lobby konsumenckie zwyci臋偶y艂o i oleje hydrokrakowane nie mog膮 by膰 nazywane syntetycznymi lecz jedynie powsta艂ymi w wyniku syntezy (st膮d r贸偶nice w opisie Mobila 1 w DE i reszcie 艣wiata) Przeci臋tny u偶ytkownik i tak tego pewnie nie rozumie i my艣li, 偶e jak powsta艂y w wyniku syntezy to to samo co syntetyczny.