Witamy, Go艣膰. Zaloguj si臋 lub zarejestruj.
Czy dotar艂 do Ciebie email aktywacyjny?

Strony: 1 2 [3]   Do do艂u
Drukuj
Autor W膮tek: termostat, temperatura silnika, dogrzewanie silnika zim膮  (Przeczytany 64465 razy)
gaga195
Maniak
***
Wiadomo艣ci: 744



« Odpowiedz #40 : 艢roda, 12 Grudzie艅 2012, 10:13 »

popatrzcie na blok silnika i jaki tam jest przewiew, u mnie po ok 6-7 km dopiero leci ciep艂o z nagrzewnicy
Zapisane

seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« Odpowiedz #41 : Wtorek, 01 Stycze艅 2013, 17:59 »

Podepn臋 si臋 do tematu... ja te偶 kombinuj臋 od tej strony co cookie ze 艣wieczkami. W 艣wi臋ta troch臋 posiedzia艂em nad tematem i og贸lne nieogrzanie silnika jest bol膮czk膮 ma艂ych samochod贸w. W niekt贸rych przypadkach silnik dogrzewa si臋 dopiero po przekroczeniu 90km/h... wi臋c w warunkach miejskich prawie wcale. Co do wydajno艣ci ogrzewaczy przep艂ywowych, to w艂a艣nie czytam dane katalogowe domowego siemensa:

Moc 3,6KW - podgrzanie o 26'C - wydajno艣膰 1,9 l/min.

Przy 10-cio krotnie mniejszej mocy "艣wieczek" da艂oby to 0,19 l/min... i teraz pytanie... jak szybki jest obieg wody w trojaczku? Gdyby do wspomnianych (zak艂adanych 360W) doda膰 jeszcze ze 150-300W ze strony silnika (na wolnych obrotach sprawno艣膰 nie jest zbyt wysoka), to otrzymujemy dodatkowe 510-760W. Z drugiej strony w膮tpi臋, 偶eby moc nagrzewnicy w trojaczku przekracza艂a 500W (a tak膮 uzyskuje si臋 pewnie przy 50-70'C r贸偶nicy temperatur mi臋dzy wod膮 w uk艂adzie a temp. powietrza). Do odparowania szyb w temperaturze dodatniej wystarczy podgrza膰 powietrze o kilka stopni... gorzej jest w trakcie mroz贸w, bo wtedy trzeba powietrza o temperaturze zawsze dodatniej. Z drugiej strony samo owiewanie szyby lekko cieplejszym powietrzem powinno blokowa膰 parowanie szyb.... wi臋c sama idea nie jest skazana na niepowiedzenie.

Co do szybszego nagrzewania silnika, to ja czasami na starcie wy艂膮czam nawiew tak na pierwsze 1-2 minuty. Jak jad臋 sam, to szyby nie zd膮偶膮 zaparowa膰, ale ju偶 we 2 osoby, to nie ma szans.
Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
Jacek
Go艣膰
« Odpowiedz #42 : Czwartek, 23 Stycze艅 2014, 09:23 »

Witajcie,
Nie wiem czy ju偶 by艂o, szuka艂em, ale odpowiedzi nie zlokalizowa艂em...
Ot贸偶 wczoraj wjecha艂em do gara偶u (po 10 kilometrowym kr臋ceniu si臋 po mie艣cie) i postanowi艂em dola膰 p艂ynu do spryskiwacza. Otwieram mask臋 a tu silnik letni.  :hmmZaniepokoi艂o mnie to troszk臋, to te偶 od razu z艂膮cze OBD, PCM Scan i co widz臋: temperatura wody 57 stopni. Ogrzewanie na full, poczeka艂em dobre 5 minut i ani drgnie. Wy艂膮czy艂em ogrzewanie (wajcha w d贸艂), czekam dobre 15 minut i temperatura dosz艂a do 83 stopni i ani drgnie. Stan p艂ynu (r贸偶owy) w po艂owie zbiornika. Co to mo偶e by膰? Termostat pad艂 przy przebiegu 38000? Czy po prostu ten typ tak ma? Zaznaczam, 偶e w aucie jest ciep艂o (jak na ten samoch贸d), ale 偶eby silnik nie osi膮gn膮艂 90 stopni to jaki艣 szok. Wcze艣niej latem spokojnie mi si臋 dmuchawa w艂膮cza艂a jak sta艂em w korku. Pomocy!
Pozdrawiam,
Jacek
Zapisane
kaliope
SUPER MODERATOR
*
Wiadomo艣ci: 1396


Peugeot 107, 1.0 trendy & Zafira 1.9 cdti


« Odpowiedz #43 : Czwartek, 23 Stycze艅 2014, 13:56 »

TTTM - czyli ten typ tak ma. Silnik jak mo偶e nie wiesz, jest aluminiowy. Innymi s艂owy w zimie bardzo ci臋偶ko go dogrza膰 zim膮, gdy偶 lodowate powietrze szybko go studzi. Mam za艂o偶ony czujnik temp cieczy i dzi艣 np, - 5, skaz贸wka nawet nie drgn臋艂a po 5 km, a po 10km drgn臋艂a na 50 kilka stopni.  Prace termostatu 艂atwo sprawdzisz trzymaj膮c w r臋ku w臋偶a wychodz膮cego z termostatu. Czyli po przejechaniu np tych 10 km zim膮 powinien by膰 zimny.   
Zapisane

seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« Odpowiedz #44 : Pi膮tek, 24 Stycze艅 2014, 12:36 »

Jak co sezon mam podobne dylematy, ale teraz jestem bardziej zaniepokojony, bo co艣 mi wi臋cej 偶re biedron... Wczoraj z pracy wraca艂em jakie艣 7,5km. Ogrzewanie w艂膮czone po 2-3km (wcze艣niej ustawienie na grzanie bez nawiewu, skierowane tylko na szyb臋). W gara偶u otworzy艂em mask臋 i na czuja chcia艂em wymaca膰 w膮偶 i znalaz艂em jaki艣 jeden letni... nie wiem, czy by艂 w艂a艣ciwy, bo mam tam ciemno jak u afroamerykanina nie powiem gdzie, a macanie silnika po ciemku mo偶e by膰 niebezpieczne... Pod koniec mocno przedmucha艂em nagrzewnic臋, wi臋c raczej silnik nie powinien si臋 nagrza膰 na tyle, 偶eby termostat co艣 przepuszcza艂... no do 70 m贸g艂 doj艣膰, w co i tak w膮tpi臋. Musz臋 dok艂adnie obczai膰, gdzie tam jest termostat i czy ten miniprzep艂yw, kt贸ry chyba powinien by膰 zachowany mo偶e powodowa膰 wyczuwaln膮 ciep艂ot臋 tego w臋偶a. Kaliope... u Ciebie te偶 w膮偶 jest letni po je藕dzie?
Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
cookie
Maniak
***
Wiadomo艣ci: 976

Sprzedam w贸zek Mutsy Urban Rider.


« Odpowiedz #45 : Pi膮tek, 24 Stycze艅 2014, 16:53 »

U mnie dzi艣 przy -13C po przejechaniu 5km spod chmurki ten przew贸d by艂 ciep艂awy ale tylko od g贸ry. Czyli przep艂yw minimalny.
Zapisane
kaliope
SUPER MODERATOR
*
Wiadomo艣ci: 1396


Peugeot 107, 1.0 trendy & Zafira 1.9 cdti


« Odpowiedz #46 : Pi膮tek, 24 Stycze艅 2014, 18:12 »

ten u g贸ry u m nie te偶 jest ciep艂awy, natomiast ten ni偶ej lec膮cy od termostatu jest zimny
Zapisane

seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« Odpowiedz #47 : Sobota, 25 Stycze艅 2014, 01:32 »

No to wszystko gra....musz臋 si臋 w ko艅cu zebra膰 i kupi膰 tego ScanGauga, to mo偶e b臋d臋 mia艂 od razu podgl膮d na temperatur臋 (skoro jest mo偶liwy odczyt za pomoc膮  ODB)... od razu bym mia艂 termometr zewn臋trzny (temp. z dolotu)... tylko ten brak dystrybucji w PL.
Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
cookie
Maniak
***
Wiadomo艣ci: 976

Sprzedam w贸zek Mutsy Urban Rider.


« Odpowiedz #48 : Sobota, 25 Stycze艅 2014, 14:17 »

No to wszystko gra....musz臋 si臋 w ko艅cu zebra膰 i kupi膰 tego ScanGauga, to mo偶e b臋d臋 mia艂 od razu podgl膮d na temperatur臋 (skoro jest mo偶liwy odczyt za pomoc膮  ODB)... od razu bym mia艂 termometr zewn臋trzny (temp. z dolotu)... tylko ten brak dystrybucji w PL.
mo偶e 艂atwiej obr z blutoothem i do tego darmowa apka na smarkfona z androidem?
Zapisane
kristofch
V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 5232


C1 3D WHITE...troche gorsche ma艂e porsche...


« Odpowiedz #49 : Sobota, 25 Stycze艅 2014, 17:39 »

np. http://allegro.pl/skaner-do-diagnostyki-obd2-obdii-elm327-bluetooth-i3900670358.html
Zapisane

CITROEN C1 3D WHITE Noir Caldera 1.0 VVT-I  2010                                                                 
Suzuki SV650N
unibike viper gts
unicykl 20"
BOBAS349FK
c1aygo107.net V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 2856



« Odpowiedz #50 : Sobota, 25 Stycze艅 2014, 19:32 »

ja tez dzis sprawdzi艂em weze u siebie i ten gr g贸rny jest taki letni a ten dolny zimny ze tak powiem 
Zapisane

citroen c1 1.0
xsara picasso 1.6
mondeo GHIA mk2 2.0
GILERA RUNNER 125cm
seraphine
Posiadacz
**
Wiadomo艣ci: 307


« Odpowiedz #51 : Niedziela, 26 Stycze艅 2014, 01:42 »

Cytat: cookie
mo偶e 艂atwiej obr z blutoothem i do tego darmowa apka na smarkfona z androidem?

na razie mam BB OS 5.0 albo 5.2 chyba (BB8520) i jako艣 nie jaram si臋 zielonym ludzikiem. d艂ugo szuka艂em tel. do dzwonienia a nie do (...)lenia. na ten
Zapisane

Br膮zowiutki Duster II klekot 4x4
kaliope
SUPER MODERATOR
*
Wiadomo艣ci: 1396


Peugeot 107, 1.0 trendy & Zafira 1.9 cdti


« Odpowiedz #52 : Sobota, 11 Kwiecie艅 2015, 15:07 »

Testowa艂em dzi艣 temperatur臋 otwarcia termostatu. Powinno by膰 88 stopni, a otworzy艂 si臋 przy 83.
Zapisane

kaliope
SUPER MODERATOR
*
Wiadomo艣ci: 1396


Peugeot 107, 1.0 trendy & Zafira 1.9 cdti


« Odpowiedz #53 : 艢roda, 06 Stycze艅 2016, 00:52 »

Pisa艂em wy偶ej, 偶e termostat si臋 otwiera przy 88 stopniach ale si臋 myli艂em. W 1.0 12V termostat otwiera sie przy 82 stopniach. Tak偶e jestem w szoku, 偶e po 8 latach termostat jest wci膮偶 z w stanie fabrycznym. Kiedy艣 mia艂em fabi臋 to praktycznie co 2 lata musia艂em wymieni膰 termostat.
Zapisane

siwy
V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 15



« Odpowiedz #54 : 艢roda, 06 Stycze艅 2016, 11:24 »

ciekawe ,trzymam kciuki !
Zapisane
cookie
Maniak
***
Wiadomo艣ci: 976

Sprzedam w贸zek Mutsy Urban Rider.


« Odpowiedz #55 : Wtorek, 12 Stycze艅 2016, 19:39 »

Pisa艂em wy偶ej, 偶e termostat si臋 otwiera przy 88 stopniach ale si臋 myli艂em. W 1.0 12V termostat otwiera sie przy 82 stopniach. Tak偶e jestem w szoku, 偶e po 8 latach termostat jest wci膮偶 z w stanie fabrycznym. Kiedy艣 mia艂em fabi臋 to praktycznie co 2 lata musia艂em wymieni膰 termostat.
u mnie otwiera si臋 przy 84-86, a potem TR,yma 82-84 wi臋c w normie.
Zapisane
Strony: 1 2 [3]   Do g贸ry
Drukuj
Skocz do: