Cytuję
Instrukcja obsługi AYGO str. 251
"Dobór oleju silnikowego
Silnik o zapłonie iskrowym - Układ smarowania silnika w tym samochodzie został fabrycznie napełniony olejem silnikowym marki Toyota. Olej silnikowy Toyota Fuel Economy 5W-30 lub jego zamiennik powinien spełniać następujące wymogi jakościowe i lepkościowe:
20W-50 lub 15W-40, API ze specyfikacją SL lub SM,(proszę zwrócić uwagę, że muszą tu być spełnione oba warunki)
lub
10W-30 lub 5W-30 ACEA (Association of European Automobile Constructors) ze specyfikacją A1/B1 lub A1, bądź API (American Petroleum Institute) ze specyfikacją SL lub SM "Energy-Conserwing" lub SL "Energy-Conserving" lub z certyfikatem ILSAC
Do silnika tego samochodu najlepszy jest olej o lepkości SAE 5w-30, zapewniający najnizsze zużycie paliwa i dobre własności rozruchowe w niskich temperaturach."
To co mnie najbardziej zaskakuje to ACEA ze specyfikacją A1/B1 lub A1, bo to oleje o niskiej lepkości kinetycznej: przy 40
oC od 50 do 60 mm²/s i przy 100
oC około 10 mm²/s,wiec i małej lepkości na ścinanie HTHS (High Temperature High Shear) rzędu 2.6 - 3.5 [mPa s]. (To o co dba 107KOMPRESOR by było wysokie lejąc olej 10W-60)
Przykładem takiego oleju może być:
BP Visco 5000 FE 5W-30; API SL - ze specyfikacją: Forda i ILSAC GF-3
VALVOLINE DURABLEND FE 5W-30;API: SJ
Mobil Super FE Special 5W-30; API: SJ / CF - ze specyfikacją: Forda i ILSAC GF-2
5W-30 Liqui Moly 1164; API SL - ze specyfikacją: Forda i ILSAC GF-2
MOTUL 8100 Eco-Nergy 5W-30; API: SL/CF
FORD 5W-30 FORMULA F 5W30; API: SL
TEXACO HAVOLINE ENERGY EF 5W-30; SH/CD SJ/EC
Castrol Magnatec Professional A1 5W-30; API SM/CF - ze specyfikacją: ILSAC GF-4, Ford
LOTOS QUAZAR F 5W30 ; ACEA A1/B1 - ze specyfikacją Ford.
Choć nie wszystkie spełniają specyfikacje SL - SM a wiec nie bardzo pasują do specyfikacji Toyoty.
Wymienione oleje w większości nie są olejami czysto syntetycznymi a hydrokrakowanymi choć na ich opakowaniach będzie pisało, że są syntetyczne ( mają w swoim składzie trochę prawdziwego oleju syntetycznego). Informacje można znaleźć pod
http://www.liquimoly.pl/features/informacje-techniczne. I to może być odpowiedzią w rozumienia słowa "syntetyczny" w problemie co tak naprawdę leje fabryka. Wychodzi na to, że wszyscy mają rację mówiący o oleju mineralnym jak i syntetycznym.
Myslę, że wałbrzyska fabryka tych silników nie rozgranicza je przy produkcji na marki: ten dla Aygo a ten dla C1, czy P107 i leje do wszystkich jedno i to samo. Olej marki "Toyota"

http://www.toyota.pl/own/tgmo/5w-30_fe.aspx Producenta tego oleju dla toyoty nie udało mi się namierzyć jak również jego pełnej specyfikacji. Użytkownicy na forach Toyoty podają często, że jest to olej Castrola (a więc może to być ale nie musi
http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9014529&contentId=7028800#7103943 lub
http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9014527&contentId=7028797#7174464 ).
Co ciekawe Citroen i Peugeot zalecaja do tych silników olej o specyfikacji 5w-40; ACEA A3/B3.
Wytłumaczeniem tego może być to, że Toyota podobnie jak Ford zobowiązały się stosować w przystosowanych do tego silnikach oleje oszczędzające paliwo (jakieś 2%-3%). W skali globalnej to dużo mniej CO2 wyemitowanego do środowiska.
Dodam jeszcze cytat, który udało mi się znaleźć:
"Zamiast mówić, że oleje nie są idealne, porozmawiajmy dlaczego rzadsze oleje są częściej wybierane. Głównym powodem jest to , że producenci samochodów preferują oleje rzadsze lub o mniejszej lepkości ponieważ stwarza to warunki do mniejszego zużycia paliwa podczas pracy silnika. Silnik potrzebuje w tym przypadku mniej energii aby przepompować olej rzadszy niż gdyby miał do czynienia z olejem gęstym. Niektórzy producenci zostali zobligowani przez CAFE (Instytucja monitorująca średnie zużycie paliw w autach) lub nawet przez rząd. Dłuższe używanie olejów rzadszych lub o niższej lepkości daje ogromną różnicę zużycia paliwa. Rzadsze oleje ponadto ułatwiają rozruch silnika, szczególnie podczas zimy. Silnik staje się też bardziej ekonomiczny niż w przypadku użycia olejów gęstszych. Rzadsze oleje takie jak SAE 5W/30 szybciej rozpoczynają smarowanie silnika niż oleje gęstsze, dzięki temu zapewniają lepszą ochronę silnika. Lepkość oleju używanego w danym silniku jest uzależniona od wymogów producenta silnika i jego konstrukcji. Producenci silników wydają mnóstwo pieniędzy na różnego rodzaju eksperymenty związane z lepkością olejów, które będą musieli używać właściciele pojazdów. Niektórzy producenci preferują oleje o lepkości SAE 10W/30 inni z kolei 5W/20, spowodowane jest to różnicami tolerancji silników ich konstrukcji."
Wniosek jaki mi się nasuwa, to taki, że trzeba lać olej najlepszy na jaki nas stać a tak naprawdę ważna jest jego wymiana raz na rok lub co 15000 km a przy dużym obciążeniu silnika częściej.
Jak bym chciał doradzać co lać do tego silnika to zastosowałbym następujący klucz:
- auto jeździ w krótkich miejskich odległościach (dojazd do pracy 5-10km), wybrałbym olej o specyfikacji 5w-30 API SL lub SM z ACEA A1/B*,
- auto jeździ często w dłuższe trasy lub intesywnie po mieście (stojąc często w korkach), to 5w-40 lub 5w-50 API SL lub SM z ACEA A3/B*,
- auto prowadzone z "fantazją" z autostradowymi prędkościami lub po przeróbkach zwiększających osiagi, to 10W-60 z jak najwyższym S* i z ACEA A3/B*.