Witamy, Go艣膰. Zaloguj si臋 lub zarejestruj.
Czy dotar艂 do Ciebie email aktywacyjny?

Strony: 1 [2] 3 4 ... 24   Do do艂u
Drukuj
Autor W膮tek: Dob贸r oleju, fabryczny minera艂 czy zmiana na p贸艂syntetyk lub syntetyk  (Przeczytany 453548 razy)
107KOMPRESOR
Klubowicz
*
Wiadomo艣ci: 2553



« Odpowiedz #20 : Poniedzia艂ek, 14 Wrzesie艅 2009, 11:08 »

UP - podbijam bo temat powr贸ci艂 Mrugni臋cie



-------------------------------------------

polecam:

motul 8100 x-clean c3 5w40

« Ostatnia zmiana: Poniedzia艂ek, 14 Wrzesie艅 2009, 11:16 wys艂ane przez 107KOMPRESOR » Zapisane

P107 SI GT  P206SW 207GTI
ArcherPAF
Administrator
*
Wiadomo艣ci: 5856


by艂 sobie kiedy艣 107RC...


WWW
« Odpowiedz #21 : Poniedzia艂ek, 14 Wrzesie艅 2009, 18:23 »

a czemu  to akurat ten olej polecasz??
Zapisane

Pzdr from 艁DZ,
Basiu

P 508'SW 2.0 BlueHDi 160KM EAT8 RP 2019 (s艂u偶bow贸z)
VW Bettle Cabrio Design 1.2THP+ RP 2014(呕onowozide艂)

By艂y:
P 107 RC 1.0+, P 207 SW Premium 1.6 HDi 92 KM Euro 5, P 308 R SW ACTIVE 1.6 e-HDI 112KM STT, P V-Clic 50ccm
S 9-3 II Convertible Vector "2.0T+" MY04 , S 9-3 II SportCombi Linear "1.9TiDS" MY06
107KOMPRESOR
Klubowicz
*
Wiadomo艣ci: 2553



« Odpowiedz #22 : Czwartek, 17 Wrzesie艅 2009, 10:08 »

tak na prawde to motul poleca ten olej do trojaczk贸w Mrugni臋cie
Zapisane

P107 SI GT  P206SW 207GTI
dogberry
U偶ytkownik
*
Wiadomo艣ci: 70



« Odpowiedz #23 : Poniedzia艂ek, 28 Wrzesie艅 2009, 13:51 »

Tak sobie poszpera艂em w necie. A czemu by nie zala膰 Lotosem? Spe艂nia wszystkie wymagania.
Zapisane

107KOMPRESOR
Klubowicz
*
Wiadomo艣ci: 2553



« Odpowiedz #24 : Pi膮tek, 02 Pa藕dziernik 2009, 11:57 »

dogberry mo偶na zala膰 czym chcesz my艣le 偶e ten silnik i tak "przeliczyli" na tanio艣膰 i pewn膮 grupe u偶tkownik贸w do jakich ma trafi膰 i czym by艣 nie zala艂 to b臋dzie je藕dzi艂. poza tym rozumiem Twoje "rozwa偶ania" jak sie domy艣lam samoch贸d s艂u偶y Ci do zarabiania i ma przede wszystkim by膰 tanio a przy przebiegu jaki zrobi艂e艣 w rok pewnie najp贸藕niej za 2 lata p贸jdzie pod m艂otek wi臋c wszystko jedno. gdyby u mnie mia艂o by膰 tak samo te偶 bym sie zbytnio nie rozczula艂.

la艂 bym np. Castrol magnatec 5w40 za ok 120pln/4litry + najta艅szy filtr powietrza 20pln + filtr oleju za 15 = 155pln + robocizna u pana mietka 20-30pln i za 185 masz przegl膮d zrobiony. a ze swojego do艣wiadczenia wiem (mam 105kkm w 107) zbytnio rozpieszcza膰 jej nie trzeba i tak pojedzie, przez ten ca艂y czas nic nie wymienia艂em poza klockami, tarczami, p艂ynem hamulcowym, olejem, filtrami, olejem w skrzyni i 艣wiecami i nic sie nie zapsu艂o聽 - kr贸tko m贸wi膮c mo偶na po tanio艣ci pojecha膰.

nie zrozum mnie 藕le, chodzi mi tylko o to 偶e mo偶na r贸偶ne drogi wybra膰, wa偶ne 偶eby samemu uwa偶a膰 偶e robi sie odpowiednio U艣miech ja jestem maniolem ale mam koleg贸w kt贸rzy k艂ad膮 "lache" na wszystko co zwi膮zane z samochodem a on i tak je藕dzi, wozi ich i s膮 zadowoleni i zawsze zadaj膮 sobie/mi pytanie o co mi chodzi ??

pozdrawiam
ma艂y
« Ostatnia zmiana: Pi膮tek, 02 Pa藕dziernik 2009, 11:59 wys艂ane przez 107KOMPRESOR » Zapisane

P107 SI GT  P206SW 207GTI
odl
Klubowicz
*
Wiadomo艣ci: 489



« Odpowiedz #25 : Pi膮tek, 16 Pa藕dziernik 2009, 08:33 »

czy w zwiazku z powyzszym powinienem przy pierwszej wymianie oleju (skoro twierdzicie, ze z fabryki wyjezdza na 'minreralu', a biorac pod uwage jak mi w tym zimnym tyg. spalanie skoczylo jestem sklonny w to uwierzyc ;P) zmobilizowac ASO do zastosowania plukania motorcleanem przed zmiana na prawdziwy syntetyk motula podczas pierwszego przegladu? (15tys wypadnie mi jakos w styczniu, po polrocznym uzywaniu)

PS
tym autem chcialbym jeszcze z 6 lat pojezdzic ;P
« Ostatnia zmiana: Pi膮tek, 16 Pa藕dziernik 2009, 08:37 wys艂ane przez odl » Zapisane
biela
Administrator
*
Wiadomo艣ci: 1502


Auto maniak


« Odpowiedz #26 : Pi膮tek, 16 Pa藕dziernik 2009, 08:55 »

odl ja nie dostalem informacji ze jest na mineralu, co wiecej zalewam go polsyntetykiem bo taki polecali w aso, a 1 wymiane oleju zrobilem po roku
Zapisane

Kia Ceed SW '20 1.0 120KM
cookie
Maniak
***
Wiadomo艣ci: 976

Sprzedam w贸zek Mutsy Urban Rider.


« Odpowiedz #27 : Pi膮tek, 16 Pa藕dziernik 2009, 10:04 »

odl ja nie dostalem informacji ze jest na mineralu, co wiecej zalewam go polsyntetykiem bo taki polecali w aso, a 1 wymiane oleju zrobilem po roku
JA sie moze nie znam ale w instrukcji obs艂ugi do c1 jak byk jest napisane 偶e do silnika benzynowego C1 zaleca sie olej 15w40. JA w sobote zalewam mu po 9 tys 5w40 od midlanda.
Zapisane
biela
Administrator
*
Wiadomo艣ci: 1502


Auto maniak


« Odpowiedz #28 : Pi膮tek, 16 Pa藕dziernik 2009, 12:48 »

A u mnie w instrukcji wszystkie polecali i sysntetyki i minera艂y te偶 U艣miech.
Zapisane

Kia Ceed SW '20 1.0 120KM
jacjan
U偶ytkownik
*
Wiadomo艣ci: 27


« Odpowiedz #29 : Sobota, 17 Pa藕dziernik 2009, 21:33 »

Cytuj臋
Instrukcja obs艂ugi AYGO str. 251

"Dob贸r oleju silnikowego
Silnik o zap艂onie iskrowym - Uk艂ad smarowania silnika w tym samochodzie zosta艂 fabrycznie nape艂niony olejem silnikowym marki Toyota. Olej silnikowy Toyota Fuel Economy 5W-30 lub jego zamiennik powinien spe艂nia膰 nast臋puj膮ce wymogi jako艣ciowe i lepko艣ciowe:
20W-50 lub 15W-40, API ze specyfikacj膮 SL lub SM,(prosz臋 zwr贸ci膰 uwag臋, 偶e musz膮 tu by膰 spe艂nione oba warunki)
lub
10W-30 lub 5W-30 ACEA (Association of European Automobile Constructors) ze specyfikacj膮 A1/B1 lub A1, b膮d藕 API (American Petroleum Institute) ze specyfikacj膮 SL lub SM "Energy-Conserwing" lub SL "Energy-Conserving" lub z certyfikatem ILSAC

Do silnika tego samochodu najlepszy jest olej o lepko艣ci SAE 5w-30, zapewniaj膮cy najnizsze zu偶ycie paliwa i dobre w艂asno艣ci rozruchowe w niskich temperaturach."

To co mnie najbardziej zaskakuje to ACEA ze specyfikacj膮 A1/B1 lub  A1, bo to oleje o niskiej lepko艣ci kinetycznej: przy 40oC od 50 do 60 mm虏/s i przy 100oC  oko艂o 10 mm虏/s,wiec i ma艂ej lepko艣ci na 艣cinanie HTHS (High Temperature High Shear) rz臋du 2.6 - 3.5 [mPa s]. (To o co dba 107KOMPRESOR by by艂o wysokie lej膮c olej 10W-60)

Przyk艂adem takiego oleju mo偶e by膰:
BP Visco 5000 FE 5W-30; API SL  - ze specyfikacj膮: Forda i ILSAC GF-3
VALVOLINE DURABLEND FE 5W-30;API: SJ
Mobil Super FE Special 5W-30; API: SJ / CF - ze specyfikacj膮: Forda i ILSAC GF-2
5W-30 Liqui Moly 1164; API SL - ze specyfikacj膮: Forda i ILSAC GF-2
MOTUL 8100 Eco-Nergy 5W-30; API: SL/CF
FORD 5W-30 FORMULA F 5W30; API: SL
TEXACO HAVOLINE ENERGY EF 5W-30; SH/CD SJ/EC
Castrol Magnatec Professional A1 5W-30;  API SM/CF - ze specyfikacj膮: ILSAC GF-4, Ford
LOTOS QUAZAR F 5W30 ; ACEA A1/B1 - ze specyfikacj膮 Ford.
Cho膰 nie wszystkie spe艂niaj膮 specyfikacje SL - SM a wiec nie bardzo pasuj膮 do specyfikacji Toyoty.
Wymienione oleje w wi臋kszo艣ci nie s膮 olejami czysto syntetycznymi a hydrokrakowanymi cho膰 na ich opakowaniach b臋dzie pisa艂o, 偶e s膮 syntetyczne ( maj膮 w swoim sk艂adzie troch臋 prawdziwego oleju syntetycznego). Informacje mo偶na znale藕膰 pod http://www.liquimoly.pl/features/informacje-techniczne. I to mo偶e by膰 odpowiedzi膮 w rozumienia s艂owa "syntetyczny" w problemie co tak naprawd臋 leje fabryka. Wychodzi na to, 偶e wszyscy maj膮 racj臋 m贸wi膮cy o oleju mineralnym jak i syntetycznym.   
 
Mysl臋, 偶e wa艂brzyska fabryka tych silnik贸w nie rozgranicza je przy produkcji na marki: ten dla Aygo a ten dla C1, czy P107 i leje do wszystkich jedno i to samo. Olej marki "Toyota" U艣miech   http://www.toyota.pl/own/tgmo/5w-30_fe.aspx   Producenta tego oleju dla toyoty nie uda艂o mi si臋 namierzy膰 jak r贸wnie偶 jego pe艂nej specyfikacji. U偶ytkownicy na forach Toyoty podaj膮 cz臋sto, 偶e jest to olej Castrola (a wi臋c mo偶e to by膰 ale nie musi http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9014529&contentId=7028800#7103943  lub http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9014527&contentId=7028797#7174464 ).

Co ciekawe Citroen i Peugeot zalecaja do tych silnik贸w olej o specyfikacji 5w-40; ACEA A3/B3.
Wyt艂umaczeniem tego mo偶e by膰 to, 偶e Toyota podobnie jak Ford zobowi膮za艂y si臋 stosowa膰 w przystosowanych do tego silnikach oleje oszcz臋dzaj膮ce paliwo  (jakie艣 2%-3%). W skali globalnej to du偶o mniej CO2 wyemitowanego do 艣rodowiska.

Dodam jeszcze cytat, kt贸ry uda艂o mi si臋 znale藕膰:
"Zamiast m贸wi膰, 偶e oleje nie s膮 idealne, porozmawiajmy dlaczego rzadsze oleje s膮 cz臋艣ciej wybierane. G艂贸wnym powodem jest to , 偶e producenci samochod贸w preferuj膮 oleje rzadsze lub o mniejszej lepko艣ci poniewa偶 stwarza to warunki do mniejszego zu偶ycia paliwa podczas pracy silnika. Silnik potrzebuje w tym przypadku mniej energii aby przepompowa膰 olej rzadszy ni偶 gdyby mia艂 do czynienia z olejem g臋stym. Niekt贸rzy producenci zostali zobligowani przez CAFE (Instytucja monitoruj膮ca 艣rednie zu偶ycie paliw w autach) lub nawet przez rz膮d. D艂u偶sze u偶ywanie olej贸w rzadszych lub o ni偶szej lepko艣ci daje ogromn膮 r贸偶nic臋 zu偶ycia paliwa. Rzadsze oleje ponadto u艂atwiaj膮 rozruch silnika, szczeg贸lnie podczas zimy. Silnik staje si臋 te偶 bardziej ekonomiczny ni偶 w przypadku u偶ycia olej贸w g臋stszych. Rzadsze oleje takie jak SAE 5W/30 szybciej rozpoczynaj膮 smarowanie silnika ni偶 oleje g臋stsze, dzi臋ki temu zapewniaj膮 lepsz膮 ochron臋 silnika. Lepko艣膰 oleju u偶ywanego w danym silniku jest uzale偶niona od wymog贸w producenta silnika i jego konstrukcji. Producenci silnik贸w wydaj膮 mn贸stwo pieni臋dzy na r贸偶nego rodzaju eksperymenty zwi膮zane z lepko艣ci膮 olej贸w, kt贸re b臋d膮 musieli u偶ywa膰 w艂a艣ciciele pojazd贸w. Niekt贸rzy producenci preferuj膮 oleje o lepko艣ci SAE 10W/30 inni z kolei 5W/20, spowodowane jest to r贸偶nicami tolerancji silnik贸w ich konstrukcji."   

Wniosek jaki mi si臋 nasuwa, to taki, 偶e trzeba la膰 olej najlepszy na jaki nas sta膰 a tak naprawd臋 wa偶na jest jego wymiana raz na rok lub co 15000 km a przy du偶ym obci膮偶eniu silnika cz臋艣ciej.
Jak bym chcia艂 doradza膰 co la膰 do tego silnika to zastosowa艂bym nast臋puj膮cy klucz:
- auto je藕dzi w kr贸tkich miejskich odleg艂o艣ciach (dojazd do pracy 5-10km), wybra艂bym olej o specyfikacji 5w-30 API SL lub SM z ACEA A1/B*,
- auto je藕dzi cz臋sto w d艂u偶sze trasy lub intesywnie po mie艣cie (stoj膮c cz臋sto w korkach), to 5w-40 lub 5w-50 API SL lub SM z ACEA A3/B*,
- auto prowadzone z "fantazj膮" z autostradowymi pr臋dko艣ciami lub po przer贸bkach zwi臋kszaj膮cych osiagi, to 10W-60 z jak najwy偶szym S* i z ACEA A3/B*. 

« Ostatnia zmiana: Niedziela, 18 Pa藕dziernik 2009, 15:47 wys艂ane przez jacjan » Zapisane
cookie
Maniak
***
Wiadomo艣ci: 976

Sprzedam w贸zek Mutsy Urban Rider.


« Odpowiedz #30 : Poniedzia艂ek, 19 Pa藕dziernik 2009, 10:46 »

A u mnie w instrukcji wszystkie polecali i sysntetyki i minera艂y te偶 U艣miech.
U mnie w instrukcji jest og贸lna rozpiska do wszystkich silnik贸w citroena wszystkich modeli osobowych i tam jest generalnie ca艂a rozpieto艣c oliw totala natomiast na ko艅cu jest w艂asnie uwaga 偶e do silnika w benzynowego w C1 zaleca si臋 olej po艂syntetyczny 15w40.
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 04 Listopad 2012, 20:40 wys艂ane przez kaliope » Zapisane
dogberry
U偶ytkownik
*
Wiadomo艣ci: 70



« Odpowiedz #31 : Poniedzia艂ek, 19 Pa藕dziernik 2009, 16:16 »

Czyli la膰 co si臋 chc臋.

Ja jednak wybra艂em teraz Elf Evolution SXR 5W30. Chcia艂em Lotosa ale tam gdzie kupuj臋 filtry nie mieli a 2x za przesy艂k臋 p艂aci膰 nie chcia艂em a cena 125z艂/4l.

Cytuj
Elf Evolution SXR 5W30
Spe艂nia normy i specyfikacje:
API: SL/CF
ACEA: A5/B5 (najwy偶sze)
Renault - Nissan RN 0700 silniki benzynowe i bez turbodo艂adowania
GM-LL-A025 (Opel, Saab) nowa homologacja pozwalaj膮ca na przebiegi mi臋dzy wymianami 30 000km w silnikach benzynowych
Zapisane

kristofch
V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 5232


C1 3D WHITE...troche gorsche ma艂e porsche...


« Odpowiedz #32 : Pi膮tek, 19 Marzec 2010, 22:55 »

...tak co do oleju to... wczoraj i dzi艣 je藕dzi艂em yarisem 1.0 ( o wra偶eniach postaram si臋 napisa膰 w nowym w膮tku) i silnik 1.0 (trojaczkowy) przez 105 ty艣. je藕dzi艂 w艂a艣nie na oleju mineralnym 15W40 (jakim艣 tam TOYOTY)... poniewa偶 by艂 to samochodzik po-flotowy wiec sprzedawca twierdzi艂 ze wi臋kszo艣膰 tak robi aby zaoszcz臋dzi膰 (flota kilkana艣cie, kilkadziesi膮t pojazd贸w- w ka偶dym wymiana oleju wiec stosuj膮 jak najta艅szy)...
...tak sie zastanawiam jak i to ma wp艂yw na silnik?? bo w pracy osi膮gach raczej nie zauwa偶y艂em r贸偶nicy...
i np. czy w takim przypadku warto ten olej zmienia膰 na jaki艣 inny?? raczej chyba zosta膰 do ko艅ca na mineralnym... (ot taka ma艂a dywagacja, w sumie by艂em zaskoczony ze mineralny- nawet moje seicento na p贸艂syntetyku je藕dzi, a ma 175ty艣.)
Zapisane

CITROEN C1 3D WHITE Noir Caldera 1.0 VVT-I  2010                                                                 
Suzuki SV650N
unibike viper gts
unicykl 20"
biela
Administrator
*
Wiadomo艣ci: 1502


Auto maniak


« Odpowiedz #33 : Pi膮tek, 19 Marzec 2010, 23:27 »

do puga 107 ka偶dego rodzaju mo偶na by艂o la膰
Zapisane

Kia Ceed SW '20 1.0 120KM
107KOMPRESOR
Klubowicz
*
Wiadomo艣ci: 2553



« Odpowiedz #34 : Sobota, 20 Marzec 2010, 13:44 »

mysle ze na oleju mineralnym ten silnik jest w gorszym stanie niz moj z podobnym przebiegiem. teraz bedzie wysyp yarkow 1.0 poflotowych bo coca-cola ma wymiane samochodow 1600 yarkow sie pojawi. wszyst z podobnym prebiegiem, ja bym nie kupowal takiego tyle sie nasluchalem od wlascicieli/serwisu ze bania mala. poza tym mialem przyjemnosc jezdzic takimi i silnik chodzi w nich znacznie gorzej niz w moim. dodam tylko ze ta zima ich rozwalila, oni smigaja na dystansach bardzo krotkich oliwa sie nie zdazy nagrzac, do tego yarek jest ciezszy wiec silnik dostaje wieksze baty. srednie spalania tej zimy w/g komputerow w tych yarkach to 9l/100km niektorzymieli lepsze rekordy. w zime miedzy przegladami na tym ich super oleju mineralnym toyoty mieli dolewki nawet do 3l/oleju na te 15kkm dla mnie max.

pozdrawiam
maly
Zapisane

P107 SI GT  P206SW 207GTI
ArcherPAF
Administrator
*
Wiadomo艣ci: 5856


by艂 sobie kiedy艣 107RC...


WWW
« Odpowiedz #35 : Sobota, 20 Marzec 2010, 16:14 »

to 偶e konstrukcja naszego motoru jest prosta jak konstrukcja cepa to wcale nie znaczy ze te偶 trzeba stosowa膰 najprostsze 艣rodki...

syntektyk sie leje do nowych silnik贸w i kropka. 偶adnych odst臋pstw!

PS
na mineralu pe艂nym to je藕dzi艂 m贸j opel kadett z 91r kiedy mia艂 ju偶 nastukane 270k km i 15 lat 偶ycia....bo jak by艂 nowy to sie maj膮tek wydawa艂o na syntetyka a jak mia艂 9 lat to mechanik zaleci艂 przej艣cie na p贸艂syntetyk... i dzi臋ki temu auto chodzi艂o jak ig艂a do ko艅ca!
Zapisane

Pzdr from 艁DZ,
Basiu

P 508'SW 2.0 BlueHDi 160KM EAT8 RP 2019 (s艂u偶bow贸z)
VW Bettle Cabrio Design 1.2THP+ RP 2014(呕onowozide艂)

By艂y:
P 107 RC 1.0+, P 207 SW Premium 1.6 HDi 92 KM Euro 5, P 308 R SW ACTIVE 1.6 e-HDI 112KM STT, P V-Clic 50ccm
S 9-3 II Convertible Vector "2.0T+" MY04 , S 9-3 II SportCombi Linear "1.9TiDS" MY06
kristofch
V.I.P
*
Wiadomo艣ci: 5232


C1 3D WHITE...troche gorsche ma艂e porsche...


« Odpowiedz #36 : Niedziela, 21 Marzec 2010, 11:14 »

no w艂a艣nie U艣miech - ja tez uwa偶am 偶e nikt samochod贸w s艂u偶bowych nie oszcz臋dza a ten serwis "ASO", niejednokrotnie r贸wnie偶 pozostawia wiele do 偶yczenia.

... ja w swoim seicento 900, gdzie te偶 jest hydraulika te偶 w艂a艣nie leje olej p贸艂syntetyczny 10W40 (apropos to w tym tyg. b臋dzie wymianka)
Zapisane

CITROEN C1 3D WHITE Noir Caldera 1.0 VVT-I  2010                                                                 
Suzuki SV650N
unibike viper gts
unicykl 20"
lukitychy
U偶ytkownik
*
Wiadomo艣ci: 10



« Odpowiedz #37 : 艢roda, 07 Kwiecie艅 2010, 11:36 »

Witam. Kupi艂em w tamtym roku 107 i chce wymieni膰 olej, niestety naklejke jak膮 mam z poprzedniej wymiany to olej Total 15W40 i z tego co wiem to jest to olej mineralny kt贸ry leje sie do aut z przebiegiem powyrzej 250 tys a moj  ma tylko 35 tys. Wiec moje pytanie czy moge przy wymianie przejsc na olej Total 5W30 syntetyk, czy nie bedzie zadnych konsekwencji dla silnka? Wedlug licznika i to co napisano przy poprzedniej wymianie to na tym mineralnym jest zrobione 12 tys w okresie okolo 2 lat.
Zapisane

107KOMPRESOR
Klubowicz
*
Wiadomo艣ci: 2553



« Odpowiedz #38 : 艢roda, 07 Kwiecie艅 2010, 12:08 »

na wstepie napisze ze nie jestem mechanikiem, ale powiem Ci ze ja zmienilem z mineralnego na syntetyk w 107 przy drugim przegladzie gdyz na pierwszym mi mineral zalali bez konsultacji. nic sie nie stalo. niby moze sie zwazyc itd. ale jesli np. przed wymiana dolejesz TEGO to ladnie wszystko wyczysci i bedzie wymiana bez problemu. mozesz tez dla pewnosci zrobic wymiane oleju nastepnym razem szybciej i w/g mnie bedzie dobrze.

napisze jeszcze taka ciekawostke ze jak sie sklada silniki po remoncie to najlepsze firmy wlewaja minerala na dzien dobry na dotarcie a potem po tych 1500km zmiana na syntetyk i wszystko dziala ok wiec nie widze problemu w takiej wymianie z mineralu na syntetyk tym bardziej ze masz maly przebieg.

pozdrawiam
maly
Zapisane

P107 SI GT  P206SW 207GTI
lukitychy
U偶ytkownik
*
Wiadomo艣ci: 10



« Odpowiedz #39 : 艢roda, 07 Kwiecie艅 2010, 19:44 »

Wielkie dzi臋ki za rzetelne info, w pi膮tek zmieniam na syntetyk.
Zapisane

Strony: 1 [2] 3 4 ... 24   Do g贸ry
Drukuj
Skocz do: